Саопштења за јавност

  • САОПШТЕЊЕ УДРУЖЕЊА СУДИЈА И ТУЖИЛАЦА СРБИЈЕ

    04.06.2019.


    Удружење судија и тужилаца Србије (УСТ) у погледу представљеног Извештаја Европске комисије о напретку Србије за 2018. годину, у делу који се односи на правосуђе, подсећа да Делегација ЕУ у Београду поново фаворизује идентичан круг невладиних организација и струковних удружења, по њима знаним мерилима, допуштајући да затворени кружок истомишљеника учествује у изради и представљању извештаја већ годинама уназад, што се понавља и у 2019. години, упркос доласку новог амбасадора Делегације ЕУ у Републици Сема Фабриција.

    УСТ подсећа да се отвореним писмом у фебруару 2019. године обратило амбасадору Сему Фабрицију, изражавајући протест што су приликом организације састанка струковних удружења и представника Делегације ЕУ у Београду, који је у великој мери уобличио закључке о стању у српском правосуђу, свесно изостављена струковна удружења чији ставови очигледно нису по мери Делегације ЕУ у Београду. Одлука Делегације ЕУ у Београду да не позове на састанак организован у фебруару 2019. године и представљање извештаја о напретку у мају 2019. године представнике Удружења судија и тужилаца Србије, Удружења судија прекршајних судова у Републици Србији, Српског удружења за кривично правну терорију и праксу, као и представнике многих других струковних удружења који резултатима, традицијом и бројношћу чланства далеко превазилазе нека од позваних удружења, представља ненадокнадив губитак за квалитет вођених разговора и принцип инклузивности уопште. УСТ налази да су ставови о инклузивности расправе Делегације ЕУ у Београду категорија подложна различитим тумачењима, те док се пред Делегацијом води ''расправа'' међу тенденциозно окупљеним истомишљеницима, недостатак инклузивности Делегација види у јавној расправи поводом измена устава у области правосуђа, која је била све осим окупљања истомишљеника.

    УСТ сматра да је са пуним правом забринуто због стварања искривљене слике о правосуђу Србије, која произилази из чињенице да се ставови о њему креирају у кругу истомишљеника, групе ''аутентичних'' удружења, међусобно повезаних пројектима и чињеницом да годинама и деценијама уназад нису учинили ништа на плану решавања проблема у српском правосуђу.

    Удружење судија и тужилаца Србије



usudprek logo
usudprek logo
ussbih logo
ustp logo

© Удружење судија и тужилаца Србије